Проєктування сонячних електростанцій: важливі особливості, які потрібно врахувати

Проєкт будівництва сонячної електростанції повинен відповідати вимогам до використання фотоелектричної станції, а також враховувати велику кількість факторів, які мають великий вплив на обсяги вироблення електроенергії.

Проєктування сонячних електростанцій починається з визначення їх призначення, які функції вони мають виконувати:

  • Автономна СЕС — безперервне забезпечення об’єкта електроенергією шляхом встановлення системи накопичення, зберігання та розподілу енергії. Акумуляторна група заряджатиметься внаслідок електрики, яка вироблятиметься сонячними панелями.
  • Мережева СЕС — це ефективний інструмент для скорочення витрат на електроенергію, вона дозволяє замістити дорогу електроенергію із загальної енергосистеми значно дешевшою — власного виробництва. Її головний недолік — вона здатна працювати лише за наявності зовнішньої електромережі, при блекаутах вона не може забезпечити об’єкт електрикою.

Якщо порівнювати за вартістю обидва типи сонячних електростанцій, автономна обійдеться значно дорожче, насамперед — шляхом придбання дуже дорогої групи акумуляторів. Ефект від встановлення мережевої СЕС особливо помітний на виробництві, адже вартість власної електроенергії майже на порядок менша, ніж із зовнішньої електромережі — 80 копійок проти 7 грн за 1 кВт·год. Саме тому мережева СЕС дуже швидко окупається у промислових умовах протягом 2-3 років. Термін окупності автономної СЕС — не менше 15 років, тому вона набула більшого поширення у побутових користувачів. Її установка — це не так про економію коштів на електроенергії, як про забезпечення комфортних умов життя, коли домовласнику не доводиться підлаштовувати свій життєвий цикл під графік відключення електроенергії.

Проєкт будівництва сонячної електростанції: основні вихідні дані

До важливих факторів, що впливають на проєктування сонячної електростанції, також слід зарахувати:

  • Потужність СЕС — яких показників потрібно досягти, від цього залежатиме кількість сонячних панелей, які буде необхідно закупити, а також площа ділянки, яка буде потрібна для їх встановлення. Крім того, потужність впливає на кількість інверторів та їх модель, які потрібно буде встановлені.
  • Спосіб встановлення сонячних панелей — наземний або даховий, для цього доведеться виконати цілий ряд попередніх робіт, наприклад, оцінка ґрунту або стану покрівлі.
  • Можливість забезпечити оптимальну орієнтацію сонячних панелей при їх установці — інакше, щоб досягти необхідної потужності, потрібно збільшити чисельність фотоелектричних модулів. Як наслідок — додаткова площа, додаткові кріплення, кабелі тощо.
  • Наявність високих об’єктів, які можуть затінювати площину сонячної панелі та пошук можливих способів позбавитися їх негативного впливу.

З урахуванням дуже тривалого терміну експлуатації дуже важливо замовити проєкт будівництва сонячної електростанції у компанії, що має великий досвід роботи. Адже будь-які неточності в майбутньому можуть спричинити суттєві втрати в обсягах генерації електроенергії.